Wizualizacja wnętrz 3d – teoria a rzeczywistość

Wraz z rozwojem technologii informatycznych, poprawą osiągnięć sprzetu graficznego wiele firm działających na polu architektury / dekoracji wnętrz umożliwiło przeprowadzanie kompleksowych wizualizacji wnętrz, również w technologii trójwymiarowej. Takie wizualizacje są przydatne podczas projektowania wnętrz, pozwalają nam zorientować się w tym jak mniej więcej będzie wyglądało nasze mieszkanie jeśli wykończymy je w interesujący nas sposób.

Projektowanie wnętrz napędziło rozwój branży

Rozwój usług związanych z projektowaniem wnętrz nakręciło rozwój branży informatycznej, skupionej na dostaczaniu zainteresowanym usług wizualizacji 3D. Początkowo wizualizacje dawały jedynie poglądowy obraz tego, jak może wyglądać efekt końcowy. Postać końcowa wizualizacji była pozbawiona detali, a jej rozdzielczość pozostawiała wiele do życzenia. Na szczęście ten okres nie trwał długo, i już w okolicach roku 2003 mogliśmy się cieszyć dostępnością względnie przyzwoitych jakościowo wizualizacji 3d.

uproszczona wizualizacja 3d

Jak widac na powyższym obrazku wizualizacja w sposób zadowalający odzwiercielda wyglad pomieszczenia. Da się łatwo rozpoznać poszczególne elementy wyposażenia, jednak brakuje w dalszym ciągu szczegółów.

Szczegółowe wizualizacje 3d upowszechniły się dopiero klilka lat temu, gdy moc obliczeniowa przeciętnych komputerów zaczęła pozwalać na renderowanie obrazów wynikowych w akceptowalnym czasie. Poniżej znajduje się przykład na współczesną wizualizacje wnętrz

wizualizacja wnętrz

Jak widać ilość detali w wizualizacji dramatycznie wzrosła. Poprawiła się też jej rozdzielczość. Ale to nie wszystko, bo firmy zaczęły również oferować renderowanie filmów przedstawiających wnętrza. Takie filmy doskonale sprawdzają się  w przypadku bardziej złożonego projektowania wnętrz.

Oczywiście wykonanie takich wizualizacji jest sprawą stosunkowo kosztowną, jednakże gdy dobrze poszukamy, mamy szansę na odnalezienie dobrego i atrakcyjnego cenowo wykonawcy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.