Solary nie muszą szpecić!

Wielokrotnie spotykaliśmy się z opiniami że instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł – takie jak solary, czy elektrownie wiatrowe-  w dużym stopniu szpecą krajobraz. O ile w przypadku elektrowni wiatrowych takie stwierdzenie może być uzasadnione – w końcu „wiatraki” do małych nie należą – o tyle instalacje solarne na dachach domów już takim oszpeceniem być nie muszą.W przypadku domów jednorodzinnych najpopularniejszą lokalizacją do instalacji kolektorów słonecznych są dachy domów. W przypadku nowoczesnego budownictwa częstokroć udaje się tak je wkomponować w bryłę budynku, że w żaden sposób nie umniejszają wartości wizualnych budynku. Podobnie sprawa się ma w przypadku budynków powstałych w ciągu ostatnich 50, a nawet 100 lat – tutaj ważne są zdolności architekta do odpowiedniego zaaranżowania bryły.

Solary na dachach

Foto: Thomas Kohler / lic. CC

Foto: Thomas Kohler / lic. CC

Solary w przestrzeni miejskiej - fot: CoCreatr /lic Creative Commons

Solary w przestrzeni miejskiej – fot: CoCreatr /lic Creative Commons

Foto: F  Delventhal / flickr

Foto: F Delventhal / flickr

Jak widać na powyższych obrazkach umiejętne zabudowanie solarów na dachach budynków zupełnie nie szpeci ani samego budynku, ani też jego otoczenia. A montaż paneli słonecznych na dachach to tylko jeden z wariantów. Mozna je również przecież zamontować na ścianach, lub w bezpośrednim otoczeniu domu. To ostatnie rozwiązanie jednakże jest najmniej estetyczne oraz efektywne w kontekście wykorzystania przestrzeni – panele solarne zajmują sporą przestrzeń, z której nie możemy w późniejszym okresie w pełni korzystać.

Solary na ścianach budynków

Montaż paneli solarnych na ścianach budynków jest szczególnie popularny w przypadku budynków usługowych i użyteczności publicznej – tam częstokroć jest duża powierzchnia do zagospodarowania, z czego właściciele i administratorzy chętnie korzystają. Poniżej zdjęcie prezentujących takie zastosowanie.

Panele solarne na ścianie budynku / fot pixabay

Panele solarne na ścianie budynku / fot pixabay

Solary – czy się opłacaja?

Inwestycja w panele słoneczne dobrej jakości, długoterminowo – zawsze jest opłacalna. Czas oczekiwania na zwrot z inwestycji nie przekracza 15 lat przy obecnych cenach energii,a często mieści się w zakresie 7-10 lat. Obecnie zakup solarów w Polsce dofinansowywany jest ze środków pochodzących zarówno z programów lokalnych, jak i ogólnonarodowego programu PROSUMENT.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Solarpunkt.pl – oferującym panele solarne i fotowoltaikę firny WATT zarówno do samodzielnego montażu, jak i z montażem. W ofercie znajdziemy także pompy ciepła oraz kotły na biomasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.